Lenfomalar

Lenfoma, lenfatik sistemde ortaya çıkan bir grup kan kanseridir. Hodgkin lenfoma ve Hodgkin dışı lenfoma (NHL) olmak üzere başlıca iki türü vardır.
 
Lenfoma, lenfatik sistemden kaynaklanır. Lenfatik sistem, vücudun enfeksiyonlara karşı savaşan bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Kemik iliği ve lenfositler bağışıklık sisteminde yer alır. Lenf nodları, lenf damarları ve dalak bağışıklık sisteminin diğer bölümlerini oluşturur.
 
Lenfoma, bir lenfositteki değişiklik ile başlar. Lenfositteki değişim, lenfoma hücresine yol açmasına neden olur. Lenfoma hücreleri çoğalarak lenf nodları ve lenfatik sistemin diğer bölümlerinde biriken kitleler oluşturur.
 
2009 yılında yaklaşık 601180 kişinin lenfoma ile yaşadığı veya remisyonda olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayıya dahil olan 148460 kişide Hodgkin lenfoma, 452720 kişide ise Hodgkin dışı lenfoma vardır.
 
Hodgkin lenfomada Reed-Sternberg hücreleri adı verilen büyük ve malign hücrelerin bulunması, lenfoma olarak sınıflandırılan diğer hastalıklardan ayırt edilmesini sağlayan bir özelliktir. Bu hücreler, ilk defa tespit eden bilim adamlarının adıyla anılmaktadır.
 
Hodgkin dışı lenfoma (NHL) farklı bir grup hastalık olup, her bir kanser türüne özgü farklı özellikteki kanser hücreleri ile birbirinden ayırılır.

 
Hastalar ve Bakıcılar için Lenfoma rehberi