Hemoglobin

  • Hemoglobin Testi Nedir?


  Anemi ya da polisiteminiz varsa, durumun şiddetinin değerlendirilmesi ve tedaviye yanıtın izlenmesi için, Genellikle, çeşitli nedenlerle istenebilecek bir tam kan sayımı (CBC) testinin bir parçası olarak yapılır.
   
  Kolunuzdaki bir toplardamardan alınan kan örneği veya parmak ucu (çocuklar ve yetişkinlerde) ya da topuktan (yenidoğan) alınan kan örneğinden yapılan bir testtir.
   
  Diğer isimleri: Hgb; Hb
   
  İlişkili testler: Tam Kan Sayımı (CBC)
   
 • Test Örneği


   Kan örneğinde neye bakılıyor?
   
  Bu test kan örneğindeki kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin adı verilen proteinin miktarını ölçer; kanın doku ve organlara oksijen taşıma ve atık ürün karbon dioksiti atılacağı akciğerlere iletme yeteneğinin iyi bir göstergesidir.  Hemoglobin düzeyiniz düşük olduğunda, vücudunuzun yeterli oksijen alamamasına bağlı olarak yorgunluk ve halsizliğe neden olduğu bir durum olan aneminiz olabilir.
   
  Hemoglobin KKH sayısı artışı ile yükselir.  Vücudunuz KKH üretimini azaltır, KKH yıkımını artırır ya da kanama ile kan kaybedilirse hemoglobin anemiyi gstererek düşer.  
  Test için örnek nasıl alınır?
   
  Kolunuzdaki bir toplardamardan iğne yerleştirilerek ya da parmak (çocuklar ve yetişkinlerde) ya da topuktan (yenidoğan) alınan kan örneği alınır.
  Test için hiçbir hazırlık gerekmez.
   
  Hangi amaçla kullanılır?
   
  Hemoglobin testi sağlık durumunuzun değerlendirilmesinin bütüncül bir parçasıdır.
  Testin kullanılma amaçları: 
   
  •anemi ya da polisitemi şiddetinin ölçülmesi
  •anemi ya da polisitemi tedavisine yanıtın izlenmesi
  •anemi şiddetli olduğunda kan transfüzyonuna karar vermeye yardımcı olması 
   
  Ne zaman istenir?
   
  Hemoglobin testi genel sağlık taraması dahil olmak üzere birçok farklı nedenle istenen tam kan sayımının (TKS / CBC) bir parçası olarak istenir.  Test sürmekte olan kanama sorunları ya da kronik anemi ya da polisitemisi olan hastalarda da tekrarlanır.