Kan Hastalıkları

Selim Hastalıklar ve Kanserler

Antifosfolipid Antikor Sendromu (APS)

 

Antifosfolipid Antikor Sendromu Nedir?

Antifosfolipid antikor sendromu (APS) otoimmün bir bozukluktur. Otoimmün bozukluklar, vücudun bağışıklık sisteminin vücudun doku ve hücrelerine saldırıp onlara zarar verecek antikorlar ürettiğinde ortaya çıkar. Antikorlar bir tür proteindir. Bağışıklık sistemi genellikle bu proteinleri infeksiyona karşı savunma amacıyla üretir.
 
Antifosfolipid antikor sendromunda vücut yanlışlıkla fosfolipidlere (bir tür yağ) saldıran antikorlar üretir. Fosfolipidler kan hücreleri ve kan damarlarını döşeyen hücreler dahil olmak üzere tüm canlı hücrelerde ve hücre membranlarında bulunur.
 
Antikor fosfolipidlere saldırınca hücrelere zarar verir. Bu durum vücudun atardamar ve toplardamarlarında istenmeyen kan pıhtılarının oluşmasına neden olur. (Bunlar kalbinize ve vücudunuza kan taşıyan damarlardır.)
 
Genellikle, kan pıhtılaşması normal bir vücut işlemidir. Kan pıhtıları kan damarı duvarlarındaki küçük kesik ve çatlakların kapatılmasına yardımcı olur. Bu süreç çok fazla kan kaybedilmesini önler. Bununla birlikte APS’da çok fazla kan pıhtılaşması kan akımını engelleyebilir ve vücut organlarına zarar verebilir.
 
Genel Özet
 
Bazı kişilerde APS antikorları vardır fakat bozukluğa ilişkin belirti ya da semptom göstermezler. Yalnızca APS antikorlarının varlığı APS olduğunuzu göstermez. APS tanısı için APS antikorları ve bozukluk ile ilgili sağlık sorunları öyküsüne sahip olmalısınız.
 
APS inme, kalp krizi, böbrek hasarı, derin ven trombozu  ve pulmoner embolizm gibi birçok sağlık sorununa yol açabilir.
 
APS çoklu düşük, gebeliğin geç döneminde düşük ya da eklemsi nedeniyle prematür doğum gibi gebelik ile ilgili sorunlara neden olabilir. Preeklemsi ardından gelişen eklemsi, gebe kadınlarda konvülziyonlara neden olan ciddi bir durumdur.)
 
Çok nadir olarak Antifosfolipid antikor sendromu olan bazı kişiler haftalar ya da aylar içinde birçok kan pıhtısı geliştirebilir. Bu durum katastrofik antifosfolipid sendromu (CAPS) olarak adlandırılır.
 
Antifosfolipid antikor sendromu olan kişilerin trombositopeni riski daha yüksektir. Bu durum kanınızdaki trombosit adı verilen hücre parçacıklarının sayısını normalden düşük olmasıdır. Bu durum hafif dereceden ciddiye dek kanamaya yol açabilir.
 
Antifosfolipid antikor sendromunda trombositler pıhtılaşma sürecinde tükendiği ya da antikorlar tarafından parçalandıkları için trombositopeni ortaya çıkar.
Bazı olgularda APS ölümcül olabilir. Ölüm büyük kan pıhtıları ya da kalp, akciğer ya da beyinde kan pıhtıları nedeniyle ortaya çıkabilir.
 
Genel Görünüm
 
APS her yaşta insanı etkileyebilir. Bununla birlikte, APS kadınlarda ve lupus gibi diğer otoimmün ya da romatizmal bozuklukları olan insanlarda daha yaygındır. ("Romatizmal" terimi eklem, kemik ya da kasları etkileyen bozuklukları ifade eder.)
APS tam olarak tedavi edilemez fakat ilaçlar komplikasyonlarının önlenmesinde yardımcı olabilir. İlaçlar kan pıhtısı oluşumu durdurmak ve mevcut kan pıhtılarının büyümesini engellemek için kullanılır. Bozukluğun tedavisi uzun sürelidir.
APS ve başka bir otoimmün bozukluğunuz varsa, diğer bozukluğun kontrolü de önemlidir. Diğer durum kontrol altına alındığında APS daha az soruna neden olabilir.
 
Antifosfolipid Antikor Sendromunun Diğer İsimleri
  • Antikardiyolipin antikor sendromu ya da aCL sendromu
  • Antifosfolipid sendromu
  • aPL sendromu
  • Hughes sendromu
  • Lupus antikoagülan sendromu